Jak dbać o nasze skórzane botki?

24 marca 2021 By:

Skórzane damskie botki to niezwykle popularny typ obuwia, z którego korzystać możemy przez niemal cały rok. Ich charakter pozwala nam bowiem na stylowe wkomponowanie ich w noszoną odzież, bez względu na to, czy jest to letnia sukienka, czy też jesienna kurtka.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsza skóra wymaga od nas odpowiedniego zadbania o jej stan. Tylko wtedy będziemy mieć bowiem pewność, że zakupione buty faktycznie będą w stanie służyć nam przez bardzo długi czas, prezentując się stylowo nawet po kilku latach. W niniejszym artykule opowiemy Wam, co możemy zrobić, aby zapewnić naszym ulubionym butom możliwie najdłuższą żywotność.

Czyszczenie i przechowywanie butów

Ponieważ botki skórzane damskie należą do obuwia, wymagającego odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi, nie powinnyśmy ograniczać się wyłącznie do ich czyszczenia. Dokładnie wypastowany but należy bowiem zaimpregnować, najlepiej jeszcze przed pierwszym założeniem. Pamiętajmy przy tym, że wstępne oczyszczenie botek przed impregnacją jest tu warunkiem obowiązkowym. W przeciwnym razie, możemy trwale zepsuć estetykę zakupionego obuwia, przebarwiając skórę.

Nie zapominajmy również, że skóra należy do materiałów, których nie powinno się eksploatować zbyt często. Jak zauważają eksperci, jej nienaganny stan zachowamy, zakładając daną parę raz na 2-3 dni. Warto jest również zaopatrzyć się w specjalne prawidła z drewna cedrowego. Przechowywane na nich obuwie odzyskuje swój kształt znacznie szybciej, zaś samo drewno znakomicie pochłania nie tylko wilgoć, ale również przykre zapachy.

Typ skóry

Ponieważ botki skórzane damskie wykonuje się z różnych typów tego materiału, warto jest zwrócić uwagę na to, jakiej pielęgnacji wymaga posiadana przez nas para. Skóra licowa powinna być oczyszczana na mokro ze wszelkich zabrudzeń, a następnie impregnowana specjalną pastą. Jeśli na powierzchni buta pojawiły się niewielkie rysy, możemy użyć pasty w tym samym kolorze, aby je zamaskować. Posiadaczki obuwia zamszowego powinny z kolei zaopatrzyć się nie tylko w środek do impregnacji zamszu, ale również szczotkę z gumowymi wypustkami. Zamsz należy bowiem do materiałów dość delikatnych i podatnych na zabrudzenia, dlatego też wszelkie nieczystości należy usuwać jak najszybciej. Jeśli szczotka nie będzie w stanie oczyścić buta w stu procentach, impregnację możemy poprzedzić przemyciem butów wodą z detergentem o delikatnym składzie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *